Cyklotrasy

Jižní Morava se pyšní půvabnou nížinnou krajinou, která je ideální pro cykloturistiku. Ta je zde podporována hustou vybudovanou sítí cyklotras a informačních center. Krajinou jižní Moravy se vine nespočet cest a poznávacích stezek, na nichž lze zažít spoustu dobrodružství.
Cyklotrasy jižní Morava jsou tvořeny dálkovými, regionálními i místními stezkami. Z těch dálkových jde o Pražskou stezku, Jantarovou stezku, stezku Nový Přerov – Břeclav, stezku Břeclav – Pohansko, stezku Hevlín – Slavonice, Moravskou stezku, Beskydsko-karpatskou magistrálu, Greenway Krakov – Morava – Vídeň, Greenway Praha – Vídeň.
Regionální trasy tvoří velkem 10 stezek. Patří mezi ně stezka Moravský Krumlov – Horní Dubňany, stezka Moravský Krumlov – Rajhradice, stezka Lednice – U Slepice, stezka Nemotice – Rajhradice, stezka Znojmo – Jevišovice, stezka Žďárná – Úsobrno, stezka Ostroh u Macochy – Ždánický les, Mlynářská stezka, Moravská vinná stezka, páteřní cyklostezka Krumlovsko – Jevišovicko.
Místních cyklotras je na jižní Moravě kolem 240. Některé z nich měří sotva 1 km, jiné mají několik desítek kilometrů.
Jednou z nejužívanějších dálkových tras je Pražská stezka. Měří celkem 252 km, z toho 61 km připadá na jižní Moravu. Pražská stezka spojuje dvě metropole, českou a moravskou. Vede z Prahy, přes Kurnou Horu, Čáslav, Pernštejn, Lomnice, Tišnov, Veverskou Bítýšku, Brněnskou přehradu a končí v Brně. Stezka vede kopcovitým terénem i nížinami podél řek.
Jinou velmi oblíbenou dálkovou trasou je Moravská stezka. Ta protíná Moravu od severu k jihu a podstatná část kopíruje tok řeky Moravy. Měří necelých 300 km. Začíná v Jeseníkách, pokračuje přes Olomouc, Kroměříž, Uherské Hradiště, Strážnice. Hodonín, Lanžhot a končí v Břeclavi.
Z regionálních cyklotras jsou nejoblíbenější vinařské stezky. Moravské vinařské stezky měří celkem 1200 km, vedou přes všechny čtyři vinařské podoblasti a patří k nejvyhledávanějším cykloturistickým destinacím u nás.
Cyklotrasy jižní Morava Vám mohou nabídnout krásnou přírodu, jedinečnou atmosféru vinných sklepů a vynikající víno.

Doporučujeme tyto cyklostezky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *