Cyklostezky Znojemska a Mikulovska

Krajina jižní Moravy je svým rovinatým terénem téměř předurčená pro všechny milovníky cyklistického sportu. Cyklistických stezek a tras zde najdete nepřeberné množství, a mnohé z nich nabízí mnohem více, než jen sportovní vyžití. Následující řádky vám představí to nejlepší z oblasti Znojemska a Mikulovska.

 

Cyklostezky  Znojemsko

Celou jižní Moravu okupují kilometry vinic a křižují sítě cyklostezek. Oblast Znojemska není v tomto výjimkou, ba naopak, spojuje oba fenomény příkladným způsobem dohromady, a je tak ideálním cílem všech milovníků lahodného nápoje i sportu na dvou kolech. Například Moravský sklípek v Šatově nebo ochutnávkové stánky ve Starých vinicích nad Havraníky či ve vinici Šobes jsou propojeny sítí cyklostezek, při jejichž zdolávání můžete spojit radost z pohybu s ochutnávkou nejlepších vín Znojemské vinařské podoblasti. Dalšími oblíbenými cyklotrasami je například trasa Vranov nad Dyjí – Hardegg, vedoucí přes Národní park Podyjí až do Rakouska, nebo cyklotrasa Vranovské Zajordání. Oblast Znojemska přitom hustě křižuje také síť Moravských vinařských stezek – konkrétně stezek vedoucích obcemi Moravský Krumlov, Olbramovice, Miroslav, Horní Dunajovice, nebo Znojmo.

 

Cyklostezky Mikulovsko

Mikulovsko je prosluněný kraj vína, památek a přírodních krás. Jedním ze zdejších nejlákavějších turistických cílů, které si můžete vychutnat pěšky, na kole, a třeba i s kočárkem, je Lednicko-valtický areál, zařazený na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o zcela výjimečný přírodně-architektonický komplex, jehož jádro tvoří velkolepé zámky Lednice a Valtice, které patřily k nejvýznamnějším majetkům rodu Lichtenštejnů. Kromě zámků, které si ze sedla kola můžete prohlédnout alespoň z venku, nabízí areál ale také rozsáhlé parky, soustavu rybníků a historické stavby v přírodě, jako jsou lovecké zámečky, chrámy, či kaple. Takzvané Lichtenštejnské stezky, které areálem procházejí, vám nabídnou celkem 100 km cyklotras spojených s areálem a dalších 70 kilometrů směřujících do dolního Rakouska.

Sport v kombinaci s trochou vzdělání vám pak nabídne fyzicky nenáročná naučná stezka Stará hora v Novosedlech, která nabízí poznání vína a vinařství na Mikulovsku právě i pro cyklisty. V rámci Moravských vinařských stezek nabízí pak oblast Mikulovska stezky nízké náročnosti, vedoucí z Mikulova například přes Valtice, Lednice, Milovice, Pavlov, Dolní Věstonice, Pasohlávky, nebo Novosedly.

One Response to Cyklostezky Znojemska a Mikulovska

  1. Tomáš Babouček napsal:

    dobrý den, jedeme s rodinou na Vranov a bereme s sebou kola. Prosím, zda byste mně popsali 3,4 trasy středně náročné v okolí přehrady s denní délkou trasy do 35 km. Děkuji Babouček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *