Hrady a zámky na Jižní Moravě

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Ty nejvýznamnější z nich zmiňuje následující článek.

Za nejnavštěvovanější a turisty nejoblíbenější památku tohoto druhu na území jižní Moravy je možné označit zámek Lednice. Ten je součástí rozsáhlého Lednicko-valtického areálu, jenž je zapsán na seznamu památek UNESCO. Zámek Lednice byl původně zbudován jako lovecké a letní sídlo, na jehož výstavbě se po staletí podílel rod Liechtensteinů. Do současné novogotické podoby byl přebudován v polovině devatenáctého století. Nábytek, který mohou vidět návštěvníci během prohlídky, je taktéž původní. Zámek Lednice je obklopen rozlehlým parkem, na který máte výhled z vrcholku Minaretu. Příchozí si mohou vybírat ze čtyř prohlídkových tras, dále mohou v areálu zámku navštívit skleník, již zmiňovaný Minaret, Janohrad či Apollonův chrám. Cena vstupného se odvíjí od zvolené prohlídkové trasy, pohybuje se od 50 do 150 Kč.

Na území jižní Moravy se taktéž nachází jeden z nejstarších hradů v naší zemi. Jedná se o hrad Bítov. Tato národní kulturní památka se nachází na ostrohu, jehož břehy obtékají řeky Dyje a Želetavka. Prohlídky tohoto hradu probíhají ve třech okruzích s průvodcem, kdy součástí prvního okruhu je návštěva paláce, součástí toho druhého prohlídka zbrojnice a třetí okruh je tvořen prohlídkou hladomorny a mučírny. Čtvrtým prohlídkovým okruhem je návštěva samotného hradu, ta probíhá ale již bez průvodce. Vstupné opět odvisí od zvolené prohlídkové trasy, cena se pohybuje v rozmezí 70 až 120 Kč.

Další kulturní památkou, kterou je možné na území jižní Moravy navštívit, je hrad Špilberk, který představuje jedno z dominantních míst města Brna. Tento hrad byl postaven ve třináctém století, během své existence plnil mnoho funkcí. Původně sloužil například jako panské sídlo, pevnost či vězení. V současné době plní tento hrad funkci sídla brněnského muzea. V areálu hradu se odehrávají nejrůznější kulturní události, a to například Shakespearovské dny, hudební festivaly či šermířské festivaly. Kromě zmiňovaných akcí mohou příchozí navštívit kupříkladu místní žalář, lapidárium či rozhlednu s výhledem na Brno. Výše vstupného do kasemat činí 80 Kč.

Z dalších zámků, jež se v regionu jižní Moravy nacházejí, stojí za návštěvu barokní zámek Lysice. Návštěvníky láká především svým skvostným interiérem či jedinečnou zámeckou zahradou. Turisty oblíbenými místy jsou dále také malebný zámek Milotice, slavkovský zámek či zámek ve Valticích.