Moravský kras

Pokud patříte mezi obdivovatele krasových jevů, nebo zkrátka jen hledáte vhodný tip na výlet, pak byste rozhodně měli zavítat do Moravského krasu. Oblast nabízí řadu přírodních zajímavostí i atraktivní vyžití pro celou rodinu, takže vás jednoznačně nadchne a rádi se sem budete vracet.

Moravský kras, nacházející se v severní oblasti Jihomoravského kraje, je významnou krasovou oblastí nejen v Česku, ale i v rámci celé střední Evropy. Chráněná oblast zahrnuje na ploše 94 km čtverečních úctyhodný počet více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přizpůsobeno pro prohlídky široké veřejnosti. Hledáte-li tedy zajímavý tip na výlet, neměly by vaší pozornosti uniknout místní Punkevní jeskyně s propastí Macocha, Kateřinská jeskyně, jeskyně Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně či jeskyně Výpustek.
Turisticky nejatraktivnější je v rámci Moravského krasu prohlídka Punkevních jeskyní, které se ročně zúčastní na 200 tisíc návštěvníků. Prohlídka zahrnuje kromě návštěvy jeskyní s krápníkovou výzdobou i atraktivní plavbu na loďce podzemní říčkou Punkvou, a bývá přímo spojena s prohlídkou dna propasti Macocha. Pohled na propast hlubokou téměř 140 metrů je však možný i shora, a to z Horního můstku, umístěného v nejvyšším bodě, či Dolního můstku, umístěného ve výšce 92 metrů nad spodní částí propasti. Na můstky se přitom můžete nechat vyvézt kabinkovou lanovkou.
Neméně zajímavé jsou ale i další zmíněné cíle. Například Kateřinská jeskyně je přímo proslulá svými unikátními hůlkovými stalagmity, které dosahují délky až čtyř metrů, stejně jako i Hlavním dómem, který je největším podzemním prostorem Moravského krasu. Jeskyně Balcarka pak láká zejména bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou, Sloupsko-šošůvské jeskyně zase mohutnými chodbami a podzemními propastmi, a jeskyně Výpustek třeba minulostí spojenou s druhou světovou válkou. Celá oblast je přitom protkána řadou turistických stezek, takže i milovníkům pěších pochodů či cyklistiky má Moravský kras co nabídnout. Podmínkou ale bude pohyb pouze po vyznačených trasách.
Mezi nejznámější veřejnosti běžně nepřístupné jeskyně Moravského krasu pak patří například Amatérská jeskyně, která je svou délkou 35,5 km nejdelším jeskynním systémem v České republice, Císařská jeskyně, jeskyně Michálka či Ochozská jeskyně, kde se konají příležitostně i veřejné prohlídky.
Prohlídky veřejně přístupných jeskyní jsou otevřeny od března do listopadu o víkendech, od května do září pak každý den. Například Punkevní jeskyně si ale můžete přijít prohlédnout od úterý do neděle celoročně, a to včetně svátků.
Pokud jde o vstupné, připravte si částku podle vybrané jeskyně – na Balcarce zaplatí dospělý 100 Kč, na Kateřinské jeskyni 80 Kč, v Punkevních jeskyních 100-170 Kč, na Sloupsko-šošůvských jeskyních 100-130 Kč, a na Výpustku 110 Kč. Slevy jsou nabízeny seniorům a dětem.
Pokud se do Moravského krasu vydáte autem, placené parkoviště najdete před každou jeskyní. Výjimkou jsou pouze jeskyně Punkevní. V případě jejich návštěvy zaparkujete na placených parkovištích na Skalním Mlýně nebo u propasti Macocha. Z těchto stanovišť můžete pokračovat buď pěšky, nebo ze Skalního Mlýna ekologickým silničním vláčkem, případně od propasti Macocha lanovkou.
Zájem o atrakce Moravského krasu je mezi turisty poměrně značný, a to zejména pokud jde o Punkevní jeskyně. Proto pokud se chcete vyhnout čekání na prohlídku, rezervujte si raději vstupenky do Punkevních jeskyní dopředu, třeba i společně s jízdenkou na místní vláček či lanovku. Toto vše zajišťuje Ústřední informační služba Skalní mlýn, a to buď prostřednictvím telefonu (516 413 575, 516 410 024), nebo e-mailu (info@caves.cz). Vstupenky do ostatních jeskyní zakoupíte přímo před vstupem do jednotlivých jeskyní.