Národní park Podyjí

Jedním z dalších turisticky oblíbených míst jižní Moravy je Národní park Podyjí, který své návštěvníky láká zejména na krásnou přírodu, na různorodé skalní útvary, rozmanité druhy rostlin a živočichů a další přírodní atraktivity. Tento národní park se nachází v jihozápadní části Jihomoravského kraje, ve zkratce je jej možné popsat jako malebné údolí řeky Dyje, které je obklopeno bohatými a hustými lesy. Rozloha Národního parku Podyjí činí třiašedesát kilometrů čtverečních, čímž se řadí mezi nejmenší národní parky v České republice. Oficiálně byl založen v červenci roku 1991, díky čemuž je ho možné označit jako nejmladší národní park na našem území.

Co se týče flóry, nacházejí se v Podyjí velmi pestré druhy rostlin, dalo by se dokonce říct, že z českých národních parků se tento může pochlubit nejvíce odrůdami. Přírodní podmínky v této oblasti umožňují růst jak teplomilných, tak stínomilných a chladnomilných rostlin. Pokud budete mít štěstí, můžete při procházce parkem narazit například na některý druh místních orchidejí, celkově se jich tu nachází osmnáct. Z živočichů můžete zahlédnout například vydru říční, sysla obecného, výra velkého či čápa černého.

Národní park Podyjí si můžete prohlédnout několika způsoby. Poznat tuto jedinečnou oblast je možné jednak pěšky, ale také na kole nebo na koni. Jednotlivé vycházkové trasy je možné rozdělit podle náročnosti, ale každá věková kategorie si tu přijde na své. Pro ty, kdo by měli zájem, je k dispozici certifikovaný průvodce. Ten vás provede po některé z vycházkových tras a samozřejmě vám řekne takové zajímavosti, které vám prohlídku Podyjí zajisté zpestří a kterých byste se s největší pravděpodobností ani nedopídili.

Tento malebný národní park by se tak zajisté měl objevit na seznamu míst, které stojí při cestě na jižní Moravu za návštěvu.