Vinné sklepy

Na území jižní Moravy žijí lidé už od pravěku. Dalo by se s troškou přehánění říci, že tak dlouho se tu pěstuje i vinná réva. Jižní Morava byla a je úrodnou zahradou na našem území. Je to region neobyčejně bohatý nejen na úrodnou půdu, ale i přírodní krásy a turisticky atraktivní památky. Několik z nich je tak jedinečných, že je zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. I když se tvrdí, že národním nápojem je pivo, tak tady to tak úplně neplatí. Víno není jen lahodný nápoj, ale i kulturní činitel. Vztah k vínu je tu hluboko v lidech. Je to vidět na bezpočtu zdejších vinohradech, vinařských sklípcích, sklepních uličkách a cyklistických vinařských stezkách. Víno je sice alkohol, ale jeho pití je tu bráno jako obřad. Při koštování se toho i hodně namluví a nazpívá.

Jižní Morava to nejsou jen vinné sklepy

K vínu patří neodmyslitelně vinařské tradice a vinařské akce. Nejsvátečnější chvílí každé vinohradnické obce je vinobraní. Nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími vinobraními jsou Znojemské a Pálavské. Obě se mohou pochlubit bohatým doprovodným programem. Pro návštěvníky jsou připraveny akce jako rytířské turnaje, vystoupení skupin historického šermu a divadel. Nezapomíná se ani na ty nejmenší. Pro ně jsou připraveny různé zábavné soutěže.
K vínu neodmyslitelně patří i vinné sklípky. Tradiční sklípek má klenutou cihlovou klenbu a zdobený vchod. Nezřídka mají sklepy i bytové prostory, větší jsou součástí penzionu, kde mohou návštěvníci přespat a stravovat se. Vinařské sklepy mohou být malé s posezením pro několik osob, ale i skutečně velké s kapacitou pro několik desítek návštěvníků a strávníků. Návštěvníci na jižní Moravě naleznou útulné relativně mladé sklepy i sklepy staré stovky let. Například jedním z nejstarších a největších sklepů u nás a i ve střední Evropě je valtický Zámecký sklep, který byl postaven v roce 1430. Leží a zrají tu nejlepší valtická vína. Sklep je přístupný i pro turisty. Vinné sklepy jižní Moravy se otevřou každému, kdo projeví zájem se něco nového dozvědět o vínu a zdejším životu.

Vinné sklepy Jižní Moravy v katalogu

již brzy komplexní seznam sklípků na Jižní Moravě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *