Výlety Jižní Morava

Jižní Morava je hospodářsky významný region nacházející se v jihovýchodní části České republiky. Už odedávna je strategickou křižovatkou Evropy. Díky tomu se tato oblast může pyšnit velkým počtem architektonických památek světového významu. Mimoto, tento region disponuje rozmanitou škálou kulturních a přírodních památek. Šest lokalit v regionu jsou dokonce zapsány v Seznamech světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Když se ale řekne jižní Morava, tak většinu lidí napadne víno a folklór. Tyto dvě věci se velmi často doplňují a tvoří nedílnou součást tohoto kraje.
Až tedy budete přemýšlet kam vyrazit na výlet a milujete historii a památky, budete potěšení ze zdejších hradů, zámků a dalších historických památek. Právě pro Vás, pokud jste tak už neudělali, je povinností prohlídka památek UNESCO. Mezi ty patří historické jádro v Telči, Lednicko-valtický areál, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zeleného Hoře ve Žďáru nad Sázavou, zámek a přilehlé zahrady v Kroměříži, vila Tugendhat v Brně, židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči.
Pokud byste ale měli navštívit jen dvě památky, tak by to mělo být určitě město Telč a Lednicko-valtický areál. Město Telč bylo založeno v pol. 13. století na křižovatce dvou zemských cest. Dnes má přízvisko jako „Moravské Benátky“ či „perla Vysočiny“. Až budete v Telči, tak se určitě běžte podívat na zdejší přestavěný zámek, který byl původně gotickým hradem. Zámek má původní interiér a překrásné arkádovité nádvoří. Nezapomeňte též navštívit 49 m románskou věž sv. Ducha, kostel sv. Jakuba, jezuitskou kolej pocházející ze 17. století, radnici, starou sladovnu přeměněnou na konvikt sv. Andělů a barokn í jezuitský kostel Jména ježíš.
Lednicko-valtický areál je pozoruhodná památka s rozlohou 283,09 kilometrů čtverečních. V areálu se nachází velký počet staveb. Nejkrásnější a největší z nich je zámek Lednice a zámek Valtice. To jen malý výsek toho, co zde můžete vidět a zažít. Nakonec bude záležet jen na vás, kam budou vaše výlety jižní Morava směřovat.